Alpinistični odsek Kamnik

Kamniške Alpe. Foto: Sebastjan Čebular

Humar spet segel v svetovni alpinistični vrh

V torek, 6. novembra 2007 se je iz Himalaje vrnil domov Tomaž Humar. Tam je čez okoli 3 kilometre visoko južno steno Anapurne sam plezal med Poljsko smerjo in Roc noirom in nato po grebenu na srednji vrh (8051 m), kamor je stopil 28. oktobra. Sestopil je po isti smeri. Vzpon in sestop je opravil v petih dneh in pol. S tem vzponom je dokazal, da še vedno sodi v sam svetovni alpinistični vrh, saj so ga nekateri po neuspehu in spektakularnem reševanju iz stene Nanga Parbata pred dvema letoma, kljub njegovemu lanskemu prvenstvenemu vzponu na sedem tisočak Baruntse, že skoraj povsem odpisali.



Anapurna je bila prvi vrh nad 8000 metri, na katerega je stopila človeška noga. Tretjega junija leta 1950 sta nanj prišla Francoza Maurice Herzog (ta je pozneje postal francoski minister za šolo in šport!!) in Louis Lachenal. Tomaž pa je na glavni vrh (8091 m) prišel leta 1995 v okviru slovenske odprave. Anapurna je tudi eden od osemtisočakov, ki se lahko »pohvali«, da spada med najnevarnejše. Do leta 2005 so na njen vrh prišli samo 103 alpinisti, pri čemer je umrlo 57 ljudi. Južna stena Anapurne je bila preplezana že večkrat po različnih smereh (prvič 1980 Britanci), vendar je Humar prvi človek, ki jo je preplezal sam in se tudi vrnil iz nje. Lanski solo poskus Švicarja Uelija Steka je preprečil kamniti plaz, ki je Švicarju preprečil vzpon, čeprav ga ni ubil. Za razliko od odprave na Nanga Parbat je to odpravo, podobno kot tudi lansko, organiziral in izvedel brez kakšnega posebnega obveščanja javnosti. Zanimivo je pa tudi to, da je v Nepalu organizacijo odprave izvedla agencija Asian Trekking, katere vodja je Ang Tsering Šerpa, ki je tudi predsednik nepalske planinske organizacije (NMA), s katero PZS že od leta 1979 uspešno sodeluje pri vzgoji in usposabljanju vodnikov NMA.Letošnja pomonsumska sezona v Himalaji je bila v znamenju slabega vremena. Tako je samo v času Humarjevega vzpona pod Makalujem izginilo kar sedem ljudi. Tomaž je izboljšanje vremena čakal v bazi, na višini nekaj nad 4000 m od 21. septembra – torej cel mesec dni in to je bilo tudi zanj psihično zelo težko obdobje. Zaradi slabega vremena ni opravil nobenih posebnih aklimatizacijskih vzponov. V sami steni z vremenom in razmerami ni imel kakšnih velikih težav, zato pa toliko več na grebenu, nad 7500 m, kjer je pihal orkanski veter.

Slika z vrisanimi smermi je vzeta s spletne strani:

http://www.thepoles.com/news.php?id=16804

Na naslednjih spletnih povezavah si je možno ogledati še nekaj prispevkov: 

http://www.alpinist.com/doc/web07f/newswire-tomaz-humar-annapurna-easthttp://www.bergsteigen.at/de/bericht.aspx?ID=12687

http://www.mounteverest.net/news.php?news=16801 


Komentarji

Komentiraj

Komentar

Ime