Alpinistični odsek Kamnik

Zeleniške špice. Foto: Sebastjan Čebular

Kamniški memorial za smučko in cepin

Leta 1988 je bil na Kamniškem sedlu v zadnje organizirano zelo popularno tekmovanje v veleslalomu za Štuparjev memorial, ki je ob svojem času štelo celo za eno od treh tekmovanj za slovensko alpinistično smučarsko prvenstvo. Udeleževalo se ga je tudi po več kot sto udeležencev, ki so tekmovali v različnih kategorijah na progi od Koče na Kamniškem sedlu do ravnice Na sedlu. Proga ni bila teptana in je imela okoli 30 vratic. Po tem je bilo sicer še nekaj idej, da bi ga ponovno organizirali, vendar dalje od tega ni prišlo. V novejšem času pa se je spet pokazala potreba po izvedbi nekakšne množične prireditve v spomin vsem članom PD Kamnik, ki so svojo življenjsko pot končali v gorah, saj je spominski pohod na Grintovec v januarju namenjen predvsem alpinistom. Tako je bil leta 2006 organiziran prvi »Kamniški memorial za smučko in cepin«. Udeležilo se ga je 85 pohodnikov oz. smučarjev, naslednje leto pa že 105.

Letos bo start v nedeljo, 16. marca z obvezno prijavo od 8 do 10 ure Na sedlu – Pri pastirjih. Pri tem bo potrebno plačati tudi štartnino v višini 7 €. Vanjo je všteto zavarovanje, spominska značka, diploma, čaj in enolončnica v Kamniški Bistrici, kjer bo tudi podelitev priznanj. Udeleženci se delijo v dve kategoriji – »za smučko«, kjer so obvezna oprema smuči in »za cepin«, kjer je obvezna oprema cepin in dereze. Po prijavi sledi vzpon do Koče na Kamniškem sedlu, ki bo za to priložnost zasilno oskrbovana. V njej bo kontrolno žigosanje kartončkov, nato pa spust do cilja Pri pastirjih, kar mora biti opravljeno v roku, ki bo objavljen na startu. V primeru slabega vremena ali nevarnih razmer bo prireditev temu ustrezno spremenjena. Bojan Pollak